San Gimignano

01.05.2019

Poznávacieho zájazd: Siena - San Gimignano

Poznávací zájazd v mestečku San Gimignano


San Gimignano je jedno z najkrajších mestečiek nazývané aj mesto 100 veží

Mesto San Gimignano patrí medzi TOP pamiatku Unesca, menované aj ako Manhatan Toskánska, mesto odpradávna obývali Valethari boli pôvodne Etruskovia. V 11. storočí malo toto mestečko len 4 domy o 100 rokov neskôr sa z neho stala malá komunita. Svoje dnešné meno získalo až v 6 storočí keď tu prišiel modemský biskup ktorý zachránil mesto pred pustošením kráľa Totilu.

Pestovali tu vínnu révu - odroda vína Vernaccia a šafrán. Stojí na veľmi výhodnej polohe Via Francigena ktorá vedie do Francúzska. Šlachtické rodiny si tu stavali paláce a hlavne obranné veže ktorých bolo okolo 70. V 14. storočí tu prebiehali krvavé strety dvoch súperiacich rodín Guelfi z rodiny Ardingheli (na strane pápeža) a Ghibelliny ( z rodiny Salvucci) proti pápežovi.

Mesto najviac ohrozilo obchodné reštrukcie ktoré napokon zruinovaly väčšinu exportu.

Mesto postupne upadlo a preto si zachovalo svoj nezmenený šmrnc gotického mesta. V 20. storočí sa stalo vyhľadavaným turistickým miestom.

Netreba zanevrieť na chrámy ktoré su vyzdobené freskami známych Florentských a Talianskych umelcov a múzeá (múzeo vína) Muzeo di Vernaccia a Muzeo delle torture (múzeo mučenia) alebo tučná veža - Torre Grossa.

Môžte si tu dať biele víno Vernaccia di san Gimignano červené Montalcino alebo najlepšieu zmrzlinu na svete ktorá vyhrala svoje prvenstvo nie raz, tu majú dokonca zeleninové príchute v zmrzinárni Dondoli. 

Spoznávajme krásy Talianska, Toskánska na poznávacích zájazdoch.