Parkovanie vo Florencii a Toskánsku

09.11.2019

Ak sa chystáte v roku 2021 autom do Florencie.
Tieto rady sa vám určite zídu!

Parkovanie v Toskánskom Taliansku

Veľa ľudí sa pri plánovaní dovolenky v zahraničí snaží zistiť čo najviac. Ako sa hovorí, Taliani sú temperamentní, to platí aj pri šoférovaní, no niekedy čím viac na juh, tým to je zaujímavejšie a pre neskúseného vodiča môže to byť častokrát aj stres, alebo problém.

Treba byť opatrný najmä čo sa parkovania týka, aby ste sa vyhli prípadným nedorozumeniam a pokutám v Taliansku. Keďže sa ma pýtate na cestu a parkovanie v Taliansku, rada Vám dám potrebné informácie o parkovaní v mestách ako je Florencia, či iné toskánske metropole. Dobre ich poznám a s turistami rada navštevujem aj miesta ako Siena, Lucca, San Gimignano a Volterra, Montalčino, Vada, Massa a Carrara, La Spezia, San Terenzo, Le Ricci, 5 terre a pod...

Najväčší problém je snáď nájsť vhodné parkovisko vo Florencii, a preto Vám chcem odporúčiť tieto miesta.

Najideálnejšie platené parkoviská mimo historického centra mesta Florencia, odporúčam!

1. Parkovisko Villa Costanza stojí 7 eur za deň, potom použite električku do mesta lístok stojí 1,50 eur, potom vystúpte na Santa Maria Novella, stazione Allamani.

Parkovisko Villa Costanza
Parkovisko Villa Costanza

2. Simply parking Firenze je prepojené s električkou, ktorá ide na letisko, je to zastávka Guidoni, z ktorej sa do centra mesta dostanete ľahko, keď vystúpte na Santa Maria Novella - stazione Allamani.

Simply parkovisko
Simply parkovisko

Najväčší problém je snáď nájsť vhodné parkovisko vo Florencii, a preto Vám chcem odporúčiť tieto miesta.

Historické centrum Florencie je označené ako ZTL (Zona Trafico Limitato)


Zona ZTL
Zona ZTL

Tieto časti sú označené mini semafórmi, ktoré, ak nie je miesto, svietia na červeno.

Na zeleno svieti, môžete prejsť, ale stáť bez povolenia Vám vonkoncom neodporúčam. Vyhradené miesta na státie majú iba rezidenti, alebo tí, čo majú tiket a kvôli práci využívajú ZTL. Podzemné parkoviská ako je parkovisko san. Ambrigio pod piazza Ghiberty asi 700 metrov od baziliky Santa Croce, parkovisko na piazza Beccaria, či parkovanie pod tržnicou svätého Lorenza. Blízko pri stanici je parkovisko Santa Maria Novella.

Odporúčam Vám teda len tieto parkoviská:

Parkovisko svätého Ambrógia je najlacnejšie a využívajú ho aj domáci Taliani.

Parkovisko sv. Lorenzo, hlavný mestský trh, ktorý je otvorený od 7:00 - 14.00 hodiny.

Parkovisko Porta Romana, malé parkovisko za riekou Arno.

K dispozícii je tiež malé parkovisko neďaleko Porta San Frediano, blízko pri vchode do oblasti ZTL, takže buďte opatrní, aby ste sa nepomýlili a zle neodbočili do oblasti ZTL ....

Miesto na parkovanie môžte nájsť aj pri rieke Arno, pri Americkej ambasáde U.S Embassy end Consultes in Fireneze, alebo z druhej strany rieky Arno pri dverách San Frediano.  

Dajte si pozor a dobre sa pozrite na značku, či sa v tej dobe náhodou nekoná čistenie ulice.

Parkoviská ktoré sú popri rieke Arno:

Lungarno della zecca Vecchia

Lungarno del Tempio

Lungarno Cellini

Lungarno Ferrucci

Bezplatné, či lacné parkoviská vo Florencii sú len v odľahlejších miestach, vonkoncom nie v historickom centre mesta! Avšak teraz je Florencia veľmi dobre prepojená novými pohodlnými električkami, tak sa to veľmi oplatí odparkovať ďalej od historického miesta a potom sa presunúť električkou na stanicu Florencia Santa Maria Novella, odkiaľ môžete začať Vášu prehliadku renesančného mesta Florencia!