Michelangelo Buonarroti

03.08.2018

Fotky a obrázky z galérie Accademia vo Florencii:

Galéria Accademia vo Florencii

Prvým turistickým cieľom vo Florencii je práve galléria Accademia, ktorá sa bežne nazýva aj Galéria krásnych umení vo Florencii. Táto galéria Accademia je výnimočná zvlášť tým, že bola historicky prvou akadémiou pre umelcov a to akadémia kresby a antická galéria v celej Európe založená Cosimom I de Medici v roku 1563. Cosimo I ju postavil na zvyškoch starého kláštora a nemocnice. Nasledovateľom rodu Medici bol rod Loreda, kde Grand Duke Peter Leopoldo ju obohatil ďalšími dielami.

Prvou časťou gallerie je Galleria hudobných nástrojov - Sala hudobných nástrojov

V roku 1996 expozíciu vytvoríl Luigi Cherubini. Môžeme tu objaviť viac než 50 muzikálnych inštrumentov z kolekcii Medici a nasledujúce z rodiny Lorena. Obzvášť z kolekcie duka Ferdiananda ktorý bol milovníkom hudobných nástrojov a muziky.

Obsahujú inštrumenti z ''600'' storočia ako flauty, husle a violončelo. Medické husle sú od známeho Stradivaria z roku 1690.

Nájdeme tu zbierku, klavírov ktoré boli vynájdené vo Florencii v roku 1711 Bartolomeom Cristoforim.

Tieto cenné hudobné nástroje sú z mahagónového a ebenového dreva. Stoja za prehliadku!

Sú tu aj maľby od Anton Domenico Gabbiani z roku 1687, napríklad obraz mladých hudobníkov elegantne oblečených ktorý hrdo ukazujú svoje hudobné nástroje, ktoré sú prepletené a vyzdobené striebrom. Dokonca si tu môžte vyskúšať aj jeden hudobný nástroj- jeho ozvučenie.

Michelangelov Dávid

V galérii Accademii nájdete originálnu sochu od Michelangela - jeho mramorového Davida. Socha Dávida takto znázorňuje biblického Dávida tesne pred jeho súbojom s Goliášom.

Dozviete sa tu však aj ďalšie zaujímavosti: kde bola Dávidova socha v skutočnosti vytesaná a akým právom sa dostala na svoje originálne miesto + dozviete sa aj množstvo ďalších informácii a zaujímavostí o Michelangelovej tvorbe, živote a jeho dielach.

Michelagniolo di Ludovico di Buonarroto Simoni - Michelangelo Buonarroti

Možno ste nevedeli, že známy umelec Michelangelo Buonarroti má svoje vlastné meno trošku dlhšie a nie tak ľahko zapamätateľné - jeho celé meno znie Michelagniolo di Ludovico di Buonarroto Simoni. 

V Galleria Accademia sa však dozviete viac aj o iných Michelangelových dielach. Napríklad aj o dielach -Štyria väzni ktorí majú v sebe skrytú životnú pointu.

Zbierka nedokončených Michelangelovych diel - Štyria väzni.

Štyria väzni tvoria zbierku nedokončených Michelangelovych umeleckých diel tzv. non- finito.

Viete od kial pochádzajú štyria vežni od Michelangela?

Dvaja vezni od Michelangela boli premiestnený z jaskyne Buontalenti ktorá bola pôvodne v záhradách Boboli spolu so sochu San Matteo.

V roku 1921 z oslavami víťatstva prvej svetovej vojny bolo múzeo obohatené o Pietu di Palestrina ktorá bola kúpená štátom Talianska z Palestriny.

V roku 1905 o ,,Genio della Vittoria - Génius výhry''a dvoma vezňami z Luvra.

Kto by sa chcel viac dozvedieť o týchto významných dielach viac?

David - Michelangelo 

Cely zvrat v Gallerii Accademia nastáva keď v roku 1872 bol prevezený David od Michelangela z piazze della Signoria na svoje dnešné miesto.

Pre svoju veľkosť musel byť navrhnutý špeciálny drevený vozík aby prešiel všetkými cestičkami a dostal sa zo sochou Davida na svoje miesto do Gallerie Accademie, museli obísť celé mesto aby sa dostali až do Accademie.

Sala del Colosso-Kolosálna sála

 Medzi dnešnými umeleckými dielami tu je Ratto delle Sabine (znásilnenie Sabiniek od Giambolognu). 

Vystavné miesta gallerie Accademie sa zanedlho obohatili altárnymi prácami a obrazmi z bývalých kláštorov a kostolov. Priniesol ich tu Pietro Leopoldo v roku 1786 a nasledovne Napoleon v roku 1810, napríklad diela Maesta di Cimabue a od Giotta, la Santa'Anna Matterza od Masaccio a od Masoliniho, L'adorazione dei Magi di Gentile da Fabriano, Il Battesimo di Cristo di Verocchio a od Leonarda da Vinciho, La Cena in Emmaus od Pontorma a pod...

Dnes sú mnohé premiestnené v gallerii Uffizi.

Takisto tu boli obrazy od obľúbeného Beata Angelica pre svoje veľkolepé malby anjelov a svetých dnes v Museo di San Marco.

Dokonca tu boli práce od Botticeliho - Primavera ktorá patrila Lorenzovi di Pierfrancesco de Medici.

Určite vás bude zaujímať aj sála Lorenza Bartolini ktorá uschováva diela od umelcov XIX. storočia a takzvané diela zo sádry.

Lorenzo Monaco

Pastelové farby, pestrofarebnosť, mozaiky, veľké altárne práce to všetko nájdete na prvom poschodí v závere galérie + diela od Lorenza Monaca.

Príjemnu prehliadku gallerie Accademie Vám prajem.