Florencia

01.05.2019

Florencia - mekka umení

Poznávajte mesto Florencia.

Florencia je umelecké dielo, kolískou renesancie a vidno to naozaj na každom kroku.

Svedčia o tom výklenky budov, maličkosti ktoré tu prispievajú k atmosfére, obrazy na fasádach, pomaľované kovové dvierka, tak, aby to zapadlo do šmrncu renesančného mesta. Na námestiach nájdeme veľkolepé chrámy a paláce, okolo ktorých sú umelci a maliari, ktorých neustále okukujú, im to však neprekáža aj keď pilne tvoria.

Tu sa maľujú rôzne obrazy, či už krajiny alebo portréty, či už na plátno alebo chodník.

Všetci umelci chcú byť raz ako Boticelli alebo Rafaelo.

Všetci tvoria, pretože toto miesto je plné energie, hlavne v blízkosti Duoma to cítit najviac. Nie len pre energiu, ktorú tu cítiť na každom kroku, no z Florencie pochádza niekoľko 100 umelcov svetového charakteru ako napríklad Michelangelo, Leonardo da Vinci, Botticelli, Donatello, Ghiberti, Brunulleschi či Dante Alghieri.

Pozrieme sa na veľkolepú katedrálu Duoma na Piazza del Duomo + krstiteľnica San. Giovanni, Giotova veža a múzeum originálnych umeleckých sochárskych diel a hlavne kupolu Brunuleschi.

Potom sa prejdeme mestom, uvidíme kostol a múzeum Orsanmichele, ktorý sa používal na obilie keď sa tu zjavil obraz panny Márie. Obilnicu vysvätili na krásny kostol ktorý je lemovaný sochami známych autorov renesančného umenia. 

Potom sa pozrieme na starý palác Palazzo Vecchio, radnica a sídlo rodiny Medici, kde vnútri na nádvorí Michelozza sú nedávno zrekonštruované fresky. Môžeme tu vidieť krásne rakúske záhrady a paláce a dokonca je tu namaľovaný Bratislavský hrad. Hneď napravo od paláca sa nachádza obrazáreň sveta Uffizi.

Na námestí sa nachádza aj múzeum Gucci ktorý je pascov na turistov a obdivovateľov módy. Tento palác slúžil ako obchodný dom pre podnikateľov.

Presunieme sa k rieke Arno, z ktorej budeme vidieť na starý most, (Ponte Vecchio), na ktorom sa od 13. storočia stavali príbytky a obchody. Čoskoro ho olepili škatuľkami, v ktorých bývali remeselníci, mäsiari a tí odpadky hádzali rovno do rieky Arno. V 16. storočí sa kvôli nepríjemnému zápachu rozhodol veľkovojvoda Ferdinando I z rodu Medici, že sa na moste môžu usádzať len zlatníci a ostatných bez milosti vyhodil.

Na starom moste sa v butikoch zlata spracúva zlato a kov, ako kedysi ešte v stedoveku.

Uprosted mosta sa nachádza aj busta veľmi známeho zlatníka a sochára Celliniho.

Na tomto moste si môžte zamknúť svoj zámok, ak máte skvelého partnera podľa románu Túžim po tebe, od Federica Mocciu, ktorý bol aj úspešne sfilmovaný.

V roku 2004 táto móda zavierania zámkov zaplavila Taliansko.

Nezabudnite si dať florentský steak a dobré červené víno, alebo známe cestoviny Pici zo Sieny s diviakom na námestí pred Duomom - tu si duša užije pohľad na chrámy, ale aj dobré jedlo.

Poradím Vám najlepšiu reštauráciu s tradičnými jedlam, ako je trippa - držky v žemli spolu zo zeleninou alebo žemľa s bravčovým mäsom.

Po obede nás čaká najkrajší pohľad na Florenciu priamo z Piazza Michelangelo ( Námestia Michelangela) kde je ten najstarší a najkrajší kostol z románskych čias svätý Miniato.

Tu si užijete pohľad na celé veľkolepé mesto.

Spoznávajme krásy Talianska, Toskánska na poznávacích zájazdoch - mesto Florencia.

Prehliadky Starý palác a bazilika Santa Croce, Florencia 

Boli sme navštívit starý palác, ktory oslavuje rod Medici, izby vymalované vykresľujú rod Medici ako Cosimo I, Lorenzo Uzastny, ci prvý zvolený papež rodu Medici z Florencie Lev X, izby oslavuju uspechy a činy Dukov v Toskánsku + je tu ukrytá maska od Danteho Alighieriho. 

Palác je prepleteny tajnými chodbami a je prepojený s obrazárnou sveta galeriou Uffizi.

 Prehliadku sme zakončili v bazilike Santa Croce, ktora nie je známa, len ako chrám a pohrebisko slávnych, ale oslavuje aj sv. Frantiska z Assisi, ktory tu založil svoj rád frančeskánov. 

Viac info o prehliadke: info@florenciasprievod.sk
what up: +39 329 447 92 84

tel: 0951 491 920


V prípade potreby som Vám vždy k dispozícii, neváhajete ma kontaktovať.