Najluxusnejšie miesta Florencie 

08.08.2019

Mohlo by to trvať niekoľko týždňov, dokonca mesiacov kým uvidíte všetko, čo môže Florencia ponúknuť. Niektoré najluxusnejšie pamiatky a známe talianske ikony - Ponte Vecchio, Michelangelo David, Brunelleschiho kupola Duoma - a celé mesto je jedinečnou open air prehliadkou talianskej renesancie, humanistického umeleckého hnutia, ktoré prelomilo Európu z temného veku. Ale dokonca aj medzi takou slávnou zbierkou palácov, kostolov, múzeí a orientačných bodov budete rýchlo stratený, avšak Váš osobný sprievodca Vás raz dva dá do obrazu. Nezabudnite na všetky tie veci, ktoré chcete vidieť vo Florencii a naplánovať si ich tak aby ste nezabudli na ani jedno najznámejšie či najoriginálnejšie miesto, ktoré urobilo z Florencie jedno z najobľúbenejších a najkrajších miest Európy.

Katedrála Santa Maria del Fiore a Piazza Duomo

Piazza Duomo a skupina chrámov, ktorá tvorí jeden katedrálny komplex, zhromažďuje niektoré z najväčších umeleckých pokladov Talianska do jedného relatívne malebného námestia. Počas prehliadky  v krstiteľnici sv. Jána, Giotovej zvonici, katedrále a jej múzeu, uvidíte niektoré z najznámejších diel umenia a architektúry najväčších umelcov talianskej renesancie - Ghiberti, Brunelleschi, Donatello, Giotto, a Michelangelo. Začneme prechádzkou po námestí, pokochajte sa výnimočnými vykladanými mramorovými exteriérmi, potom krok po kroku dovnútra každého z nich, aby ste sa podrobnejšie oboznámili s umeleckými dielami, ktoré vás pozdravia kdekoľvek sa pozrieťe.

Ak však nechcete čakať v rade už pri nákupe lístka - hlavne v horúcom dni - zvážte Skip the Line (Preskoč rad) Prehliadka kupoly, krstiteľnice, veže a múzea. Táto 2,5-hodinová prehliadka so sprievodcom  v slovenskom jazyku zahŕňa katedrálu, kopulu, krstiteľnicu sv. Jána, vstupné a taktiež máte možnosť navštíviť klimatizované múzeum Opera del Duomo ktoré oceníte v horúcich letných dňoch. 

Battistero di San Giovanni (Baptisterium sv. Jána)

Z akéhokoľvek uhla, zvnútra aj zvonka, osemhranenná krstiteľnica sv. Jána z 12. storočia je dokonalým umeleckým dielom. Jeho mramorová fasáda, zložité mozaiky jej interiéru a umelecké diela, ktoré si zaslúžia byť obdivované. Nádherné bronzové, zlatom dotvorené dvere, ktoré vytvoril Ghiberty a práve Michelangelo ich pomenoval ako dvere do raja - očarili Michelangela a turistou ktorý sa okolo nich rojú v horúcich dňoch ako včely na med. Nikde sa bronz nespracoval s takou precíznosnťou a detailnosťou  ako v týchto zlatých dverách ktoré zobrazujú príbehy zo starého zákona. Ak sa chcete detailnejšie pozrieť a obdivovať aj iné poklady pochádzajúce z krstiteľnice či Duoma, navštívte Museo dell'Opera del Duomo, múzeum katedrály.

Piazzale Michelangiolo

 Piazzale Michelangelo, táto terasa nad mestom je povinnou zastávkou pre turistické autobusy a miesto z ktorého sa berú všetky tie pohľadnice katedrály. Počas rušných turistických sezón je najlepší čas na to, aby si to v relatívnom pokoji posedeli a pokochali sa okolitou krásou, najlepšie je ísť buď popoludní alebo v skorý večer, miesto je obzvlášť krásne pri západe slnka. Napriek tomu, že z kopule katedrály môžete získať 360-stupňovú panorámu Florencie, len z tejto terasy môžete plne oceniť, ako dominuje Brunelleschiho dóm v centre mesta. Žiaden iný monumemt alebo palác vo Florencii vám neposkytne tento veľkolepý pohľad na mesto, ktorý zahŕňa Ponte Vecchio, Palazzo Vecchio, Santa Croce, a ďalšie orientačné body. Môžete tu výsť keď prejdete na druhú stranu Arna cez ružové záhrady alebo autobus 12 čí 13. Nezabudnite navštíviť poklad a to je práve kostol San Miniato al Monte. 

Obrazáreň sveta Uffizi 

Špičkové múzeum sveta, miesto kde vzniklo pomenovanie galéria po prvý krát v živote o tom a mnoho inom Vám poviem na sprievode priamo v galérií Uffizi - známej aj pod názvom obrazáreň sveta. Zbierky rodiny Medici a Lorena sú jednoducho ohromujúce v ich rozmanitosti a kvalite a aj keď umenie nie je váš hlavný záujem, mali by ste vidieť tie najhodnotnejšie obrazy práve tu. Tu sa oboznámiš o tom, ako sa vo Florencii začalo renesančné umenie, prejdeš si búrlivých byzantskými dielami ktoré svojou veľkosťou a majestátnosťou vyrážajú dych, pozrieš sa prierezom tvorby od 14 až 17 storočia, uvidíš veľkolepé umelecké diela ktoré zachytávajú ľudské telo v reálnych líniách a tvaroch s krajinkou v pozadí. Obrovská budova, ktorá sa tiahne pozdĺž rieky, bola určená ako kancelárie a vládne úrady veľkej rodiny Medikov,  miesto vedeckých štúdií a taktiež miestom kde sa diela reštaurovali.  Jedna z najprestížnejších častí, osemhranná tribúna, kde si Francesko I de Medici vystavoval tie najcennejšie obrazy a šperky. Môžete sa vyhnúť dlhému čakaniu ak si zarezervujete prehliadku spolu so slovenským sprievodcom. Galéria Accademia či Uffizi Galléria, rozhodnutie je na Vás a Váš sprievodca Vám zabezpečí nie len prednostný vstup ale prevedie Vás touto svetovou galériou.

Piazza della Signoria a Loggia dei Lanzi

Toto široké námestie bolo centrom moci vo Florencii od jeho vzniku od 14. storočia - a možno ešte predtým, rímske divadlo bolo nájdené pod jeho pôdorysom. Dnes je to aj spoločenské centrum, mestský úrad, obľúbeným miestom stretnutí, skoro vždy plné turistov či miestnych obyvateľov. Ozdobou je Neptúnová fontána a veľkolepé Palazzo Vecchio, v ktorom sídli mestský úrad . Pred hlavným vchodom je Loggia dei Lanzi -  Galéria Open Air s niekoľkými pozoruhodnými sochárskymi kusmi. Najznámejšia a zároveň originálna práca Benvenuta Celliniho, Perseus s hlavou Meduzi a Únos Sabiniek od Baccia Bandineliho. 

Galleria dell'Accademia (Galéria akadémie)

Najznámejšia práca Michelangela, Dávid,  jej kópie sa nachádzajú ešte na 2 miestach vo Florencii. V gallérii Accademii môžete obdivovať 4 nedokončené Michelangelove práce a to sú 4 väzni, ktoré mali zdobiť  hrob pápeža Giulia II v Ríme. Michelangelov apoštol Svätého Matúša mal tiež zdobiť katedrálu Duoma, Santa Maria del Fiore a je tiež nedokončené majstrovské dielo NON-FINITO. Nie len Michelangelo ale nájdete tu aj diela od samotného Botticeliho, Lo Scheggia brat Massacia, diela od Bronzina, sadrové odliatky Bartolini, gotické diela ktoré zdobili katedrály či zbierky internacionálnych gotických diel.

Samozrejme na prehliadku týchto skvostov od Michelangela si môžete dopriať všetok potrebný čas s Vašim profesionálnym sprievodcom ktorý vám odporučí dobrý obed či dolce v centre mesta neďaleko galérie. 

San Lorenzo a Hroby rodiny Medici

Medici sa rozhodnú že bazilika sv. Lorenza bude najvhodnejším miestom pre hrobky, pretože práve bazilika sv. Lorenza bola do 13 stroročia hlavným administratívnym, duchovným a ekonomickým centrom Florencie - tento strategický bod Medici využijú pre seba a povelia toho najlepšieho z najlepších Michelangela aby vytvoril hrobky Lorenza duka di Urbino a Giuliana duka di Nemours. Brunelleschi pracoval pre baziliku a Michelangelo pre kaplnku ktorá je určená ako spomienka na 5 generačnú rodinou Medici.  Michelangelova kaplnka, nazývaná Nová Sakristia, nebola bohužiaľ nikdy dokončená. Ale to, čo vytvoril Michelangelo je považované za jeden z vrcholných svetových úspechov jeho tvorby. Počas prehliadky baziliky, Starej Sakristie, Novej Sakristie, Kaplnky princov a knižnice Laurenziana, nájdete tu diela aj iných renesančných majstrov vrátane Donatella a Lippiho.

Palazzo Vecchio (Palazzo della Signoria)

História, umenie a farebné fresky ktoré sa nachádzajú v jednotlivých izbách princov a princezien. Jednotlivý predstavitelia ako Lorenzo Úžasný, Cosimo il Vecchio, Cosimo I či Lev X sú vyobrazený na stenách s ich úspechmi, životným príbehom - taktiež sa radi zobrazovali ako mitologický bohovia pretože mytológii veľmi verili. Odtiaľ bolo mesto / republika ovládané a jeho silná rodina Medici poverila popredných nádvorných umelcov, aby navrhli a vyzdobili svoje izby, študovne či kancelárie. Umelci ktorý tu kedysi tvorili Michelangelo, Michelozzo, Vasari, Ghirlandaio, Leonardo da Vinci. Pozor môžte sa zúčastniť aj niektorých tajných prehliadok ktoré sa po stáročia slúžili ako tajné chodby panovníkov Florencie a rodiny Medici, ktoré neskôr aj spisovateľ Dan Brown zakonponoval do svojho románu Peklo, vráťte sa až večer (uložte si lístok) a vylezte si na strechu pre ten najkrajší výhľad na mesto.

Ponte Vecchio

Ponte Vecchio je neodmysliteľnou ikonou mesta Florencia s jeho elegantnými oblúkmi, vo vnútri si našli úkryt popredný florentský remeselníci - skrývajú sa vo svojich botegách krásu jemných šperkov, no len málo turistov si uvedomí že nad ich hlavami sa ukrýva další poklad a to je Vasariho tajný koridor - tajná chodba. Starý most - Ponte Vecchio je neodmysliteľnou atrakciou ktorou si musíte aspoň prejsť. Cieľom mostu bolo samozrejme prepojenie oboch strán Arna a Medici potrebovali často prechádzať medzi svojimi palácmi rýchlo a hlavne v utajení. Poverili architekta Vasariho vybudovať tento priechod, oficiálne nazývaný ako Pasáž princa, ale teraz viac známy ako Corridoio Vasariano, Vasariho koridor, nie je to len chodba; ale aj zbierka portrétov, väčšinou autoportrétov, medzi ktorými nesmú chýbať portréty od Rembranta, Leonardo da Vinci, Raphael, Michelangelo a Velásquez. :)

Palazzo Pitti (Palác Pitti) a záhrady Boboli

Deň v komplexe Pitti Palace vám ponúka: vynikajúcu galériu ktorá je rozdelená na jedinečné výstavy šperkov a drahokamov rodiny Medici, Modernú galériu, galériu kostýmov, galériu Palatínu so svojimi kráľovskými apartmánmi a záhradu Talianska Boboli. Ak deň nie je úplne to, čo ste mali na mysli, pozrite sa do paláca, kde Vás určite očaria kráľovské apartmány a luxusné izby, kde nájdete obrazy od Raphaela, Titiana, Fillipina či Rubensa, Tintoretta a iných majstrov - zbierka, ktorá kľudne môže súperiť s galériou Uffizi, avšak tu obrazy dekorujú miestnosť ktorá je určená na zábavu a show. Za palácom sú roztiahnite záhrady Boboli. Grand Duke Cosimo sponzoroval veľa popredných záhradníkov a výsledok sa stal vzorom pre kráľovské záhrady po celej Európe (vrátane Versailles). 

Santa Maria Novella

Santa Maria Novella bazilika a dominikánsky kláštor má očarujúcu mramorovú fasádu, sledujte ladné zakrivené vzory, imitáciu okien a zvýraznený rad oblúkov v dolnom členení, ktorý je spravený v románskom slohu, ktorý si pamätá pôvodný ráz kláštora. Fasáda je tvorená v posvätnej geometrii čo má prudko návykový relaxačný účinok. V interiéry kostola Svetá Maria Novella sa zoznámite s takými majstrami ako Masaccio, Giotto, Domenico Ghirlandaio, Lippi a Paolo Uccello či lemovanými freskami od Andrei di Bonaiuto v kaplnke španielov, niektoré sú od tých najväčších umelcov renesančného a gotického umenia Talianska. Okrem fresiek tu je mramorová kazateľnica, ktorú navrhol Brunelleschi, jeho drevený krucifix ktorý súperil s tým od Donatella (umiestnený v bazilike Santa Croce). Vasariho Ružencová Madonna, a samozrejme neodmysliteľná veľkolepá kaplnka kde je vykreslený život a narodenie svätého Jána Batistu a svätej Panny Márie od Lorenza Ghibertiho a jeho školy. Nezabudnite na lekáreň kláštora, kde predávajú tradičné bylinky, bylinné balzamy a luxusné kvetinové parfumy už po stáročia. 

San Miniato al Monte

Pohľad na Florenciu z vršku San Miniato al Monte naozaj stojí za to!

Výhľad na celú Florenciu, Piazzale Michelangelo a samozrejme na baziliku San Miniato. Románsky sloh a bazilika ktorá je viac ako 1000 rokov stará. Fasáda je ozdobená zlatou mozaikou s hlavný svetcom san. Miniatom ktorý tu bol pochovaný. Vnútro zdobí mramorová podľaha z časti renesančného slohu, hlavne astronomický kalendár v strede katedrály je pozoruhodný spolu s maľovaným dreveným stropom. Renesančná kaplnka s glazovaným modro-bielym terakotovým stropom je skvost renesančného obdobia. Ďalšie mozaiky byzantského štýlu v hornom prečlení baziliky a mramorová kazateľnica z 12. storočia.

Národné múzeum Bargello Palace

Nie len štyri majstrovské diela Michelangela sú samy osebe dôvodom na to, aby ste si dali Bargello Palace na svoje miesto vo vašom zozname miest, ktoré chcete vidieť vo Florencii. Jeho nádvorie na najkrajším nádvorím Talianska a to nehovorím o prácach od Donatella, bratou della Robbia, Cellini, Brunelleschi, Ghiberti a toskánskych umelcov 14. až 16. storočia ktoré zdobia palác spolu zo zbierkou výtvorov vyrezaných zo slonoviny a zbierka majoliky od bratov della Robbia. Takýto dôraz na dekoratívne umenie a sochárstvo vystavuje práve Bargello, svetová galéria sôch a umeleckých diel na rozdiel od ostatných florentských múzeí.

Adresa: Via del Proconsolo 4, Florencia

Mercato Centrale: Florenský trh

Ak ste sa začali obávať, že Florencia je len jedným obrovským múzeom v meste, je na čase stretnúť sa s niektorými miestnymi Florenťanmi, ktorí sa venujú svojim každodenný prácam. Neexistuje lepšie miesto, kde ich nájsť, ako obrovský trh s potravinami, Mercato Centrale. Aby ste sa tam dostali, možno budete musieť prejsť po rušných uliciach rušného trhu ktorý predávajúcich všetko od lacných masiek až po "autentické talianske remeslá", . Ale akonáhle sa dostanete do vnútra a ponoríte do vône čerstvých bylín, kvetov a záhradných výrobkov, uvidíte sa s typickými ženami ktoré kupujú ingrediencie na dnešnú večeru. Neprehliadnete ani rôzne uvítacie darčeky, ktoré si môžete vziať domov, vrátane jemných toskánskych olivových olejov, olív, kandizovaného ovocia a pod...

V prípade potreby som Vám vždy k dispozícii, neváhajete ma kontaktovať.