Najluxusnejšie miesta Florencie 

Mohlo by to trvať niekoľko týždňov, dokonca mesiacov kým uvidíte všetko, čo môže Florencia ponúknuť.  Niektoré najluxusnejšie pamiatky a známe talianske ikony - Ponte Vecchio, Michelangelo David, Brunelleschiho kupola Duoma - a celé mesto je jedinečnou prehliadkou talianskej renesancie, humanistického umeleckého hnutia, ktoré prelomilo Európu z temného veku. Ale dokonca aj medzi takou slávnou zbierkou palácov, kostolov, múzeí a orientačných bodov niektoré stoja nad vašou hlavou či za vaším chrbtom. Ak vezmete do úvahy všetky veci, ktoré chcete vidieť a robiť vo Florencii a naplánovať si dni vyhliadky, nebudete chcieť nechať si ujsť tie najdôležitejšie udalosti, ktoré urobili z Florencie jedno z najobľúbenejších a najkrajších miest Európy.

1. Katedrála Santa Maria del Fiore a Piazza Duomo

Piazza Duomo a skupina budov, ktorá tvorí jeden katedrálny komplex, zhromažďuje niektoré z najväčších umeleckých pokladov Talianska do jedného relatívne malebného námestia. Počas turné  v krstiteľnici sv. jána, Giotovej zvonici, katedrále a jej múzeu uvidíte niektoré z najznámejších diel umenia a architektúry najväčších umelcov talianskej renesancie - Ghiberti, Brunelleschi, Donatello, Giotto, a Michelangelo. Začneme prechádzkou po námestí, aby ste obdivovali výnimočne vykládané mramorové exteriéry, potom krok po kroku dovnútra každého z nich, aby ste sa podrobnejšie oboznámili s umeleckými dielami, ktoré vás pozdravia kdekoľvek sa pozrieťe.

Ak nechcete čakať v rade na dlhé línie už pri nákupe lístka - hlavne v horúcom dni - zvážte Skip the Line: Florence Duomo a Brunelleschi's Dome Climb tour. Táto 2,5-hodinová prehliadka so sprievodcom  v slovenskom jazyku zahŕňa katedrálu, kopulu, krstiteľnicu sv. Jána, vstupné a taktiež máte možnosť navštíviť klimatizované múzeum Opera del Duomo.

Battistero di San Giovanni (Baptisterium sv. Jána)

Z akéhokoľvek uhla, zvnútra aj zvonka, osemhranenná krstiteľnica sv. Jána z 12. storočia je dokonalým umeleckým dielom. Jeho mramorová fasáda, zložité mozaiky jej interiéru a umelecké diela, ktoré si zaslúžia byť obdivované. Nádherné bronzové zlatom dotvorené dvere, ktoré vytvoril Ghiberty, Michelangelom pomenované ako dvere do raja - nie len jeho očarili ale aj turistov ktorý sa okolo nich rojú v horúcich dňoch ako včely na med. Nikde sa bronz nespracoval s takou precíznosnťou a detailnosťou  ako v týchto zlatých dverách ktoré zobrazujú príbehy zo starého zákona. Ak sa chcete detailnejšie pozrieť a obdivovať aj iné poklady pochádzajúce z krstiteľnice či Duoma, navštívte Museo dell'Opera del Duomo, múzeum katedrály.

Piazzale Michelangiolo

Často je nesprávne napísané ako Piazzale Michelangelo, táto terasa nad mestom je povinnou zastávkou pre turistické autobusy a miesto, z ktorého sa berú všetky tie pohľadnice katedrály. Počas rušných turistických sezón je najlepší čas na to, aby si to v relatívnom pokoji posedeli a pokochali sa okolitou krásou, najlepšie je ísť buď popoludní alebo v skorý večer, miesto je obzvlášť krásne pri západe slnka. Napriek tomu, že z kopule katedrály môžete získať 360-stupňovú panorámu Florencie, len z tejto terasy môžete plne oceniť, ako dominuje Brunelleschiho dóm v centre mesta. Žiaden iný monumemt alebo palác vo Florencii vám neposkytne tento veľkolepý pohľad na mesto, ktorý zahŕňa Ponte Vecchio, Palazzo Vecchio, Santa Croce, a ďalšie orientačné body. Môžete tu výsť keď prejdete na druhú stranu Arna cez ružové záhrady alebo autobus 12 čí 13. Nezabudnite navštíviť kostol San Miniato al Monte.

Obrazáreň sveta Uffizi 

Špičkové múzeum sveta, miesto kde vzniklo pomenovanie galéria po prvý krát v živote o tom a mnoho inom Vám poviem na sprievode priamo v galérií Uffizi - známej aj pod názvom obrazáreň sveta. Zbierky rodiny Medici a Lorena sú jednoducho ohromujúce v ich rozmanitosti a kvalite, a aj keď umenie nie je váš hlavný záujem, mali by ste vidieť najvýraznejšie obrazy práve tu. Tu sa oboznámiš o tom, ako sa vo Florencii začalo Renesančné umenie, prejdeš si búrlivých byzantskými dielami ktoré svojou veľkosťou a majestátnosťou vyrážajú dych, pozrieš sa prierezom tvorby z 14 až 17 str. uvidíš veľkolepé umelecké diela ktoré zachytávajú ľudské telo v reálnych líniách a tvaroch s krajinkou v pozadí. Obrovská budova, ktorá sa tiahne pozdĺž rieky, bola určená ako kancelárie a vládne úrady veľkej rodiny Medikov,  miesto vedeckých štúdií a taktiež miestom kde sa diela reštaurovali.  Jedna z najprestížnejších častí, osemhranná tribúna, kde si Francesko I de Medici vystavoval tie najcennejšie obrazy a šperky. Môžete sa vyhnúť dlhému čakaniu ak si zarezervujete prehliadku spolu so slovenským sprievodcom. Galéria Accademia či Uffizi Galléria, rozhodnutie je na Vás a Váš sprievodca Vám zabezpečí prednostný vstup.

Piazza della Signoria a Loggia dei Lanzi

Toto široké námestie bolo centrom moci vo Florencii od jeho vzniku zo 14. storočia - a možno ešte predtým, ako etruské a rímske pozostatky boli nájdené pod jeho dlažbou. Dnes je to aj spoločenské centrum, ktoré je obľúbeným miestom stretnutí, skoro vždy plné turistov a miestnych obyvateľov. V jeho stede je Neptúnová fontána, na jednej strane Palazzo Vecchio, v ktorom sídlia . Proti múru Uffizi, ktorá tvorí jeden koniec námestia, je Loggia dei Lanzi, vonkajšia sochárska galéria s niekoľkými pozoruhodnými kusmi.Najrozšírenejším z nich je najznámejšia práca Benvenuta Celliniho, Perseus s hlavou Meduzi, Pred Palazzo Vecchio je kópia Michelangelovho Davida.

Galleria dell'Accademia (Galéria akadémie)

Najznámejšia práca Michelangelo, David, je kopírovaná po celom Florencii, ale v tomto múzeu umenia nájdete originál. Bohužiaľ, v dôsledku útoku na sochárstvo, je teraz za sklom, ale stále sa nikdy nepodarí inšpirovať. David nie je tu jediný Michelangelo, ani to nie je jediné dôležité majstrovské dielo. V sochách zobrazených v tej istej galérii môžete skoro sledovať Michelangelo v práci, keď vidíte štyri nedokončené otroky, určené na hrob v Ríme, zdanlivo v procese prepustenia z mramoru. Aj tu je jeho Svätý Matúš pre Florenskú katedrálu, tiež nedokončené. Budete sa chcieť pozrieť v ostatných galériách, aby ste si mohli pozrieť najvýznamnejšie florentské umelcov z 13. - 16. storočia, najmä ak nemáte v úmysle vidieť zbierky Galérie Uffizi. Sandro Botticelli madona je zvýraznenie. Môžete ušetriť čas čakania na dlhých tratiach v oboch týchto vynikajúcich múzeách umenia s Preskočiť linku: Florence Accademia a Uffizi Galéria Tour, ktorá vás zavedie priamo do vchodu, rovnako ako prehliadku.

San Lorenzo a Michelangelo's Hroby Medici

Medici poverení najlepším talentom pre rodinný kostol a pohrebné kaplnky: Brunelleschi pre kostol a Michelangelo pre kaplnku určenú na spomienku na svojich najslávnejších kniežat. Obaja umelci zomreli pred dokončením diela, ale kostol Brunelleschi bol dokončený podľa jeho plánov. Michelangelova kaplnka, nazývaná Novej Sacristy, nebola; v skutočnosti to nebolo nikdy dokončené. Ale to, čo urobil, je považovaný za jeden z vrcholných úspechov sveta v mramorovej plastike. Počas prehliadky kostola, Stará Sacristy, Nová Sacristy, Kaplnka princezov a Laurenziana Library, nájdete diela iných renesančných majstrov vrátane Donatello a Lippi.

Palazzo Vecchio (Palazzo della Signoria)

História, umenie a energia echo v opulentných izbách a veľkých galériách tohto pevnostného paláca v centre Florencie. Odtiaľ bolo mesto / republika ovládané a jeho silná rodina Medici poverila popredných umelcov a architektov, aby navrhli a zdobili svoje kancelárie a byty. Nezabudnite sa zaregistrovať skoro na jedno z bezplatných zájazdov, takže sa môžete pozrieť na niektoré z tajných pasáží, ktoré Medici používali na pohyb medzi miestnosťami. vráťte sa večer (uložte si lístok) a vyliezte sa na strechu pre výhľad na mesto.

Ponte Vecchio

Ponte Vecchio môže byť aj najrozšírenejšou ikonou mesta Florencia a jej elegantné oblúky, ktoré sú na vrchole stovky obchodov, sú určite jedným z najkrajších miest v meste. Most je tradične domovom obchodov s talentovanými zlatníkmi z Florencie a prechádzka po ňom stále vykazuje oslnivú škálu jemných šperkov. Ale väčšina turistov si neuvedomuje, že sa nad ich hlavami skrýva ďalší súbor pokladov. Cieľom mostu bolo samozrejme prepojenie oboch strán Arna a Medici potrebovali často prechádzať medzi svojimi kanceláriami v Palazzo Vecchio a ich bytmi v paláci Pitti. Takže poverili architekta Vasariho vybudovať priechod, oficiálne nazývaný Percorso del Principe (Pasáž princa), ale teraz viac známy ako Corridoio Vasariano, Vasari koridor, Môžete vidieť jeho rad vyrovnané okná nad obchodmi. Nie je to len chodba; obloženie jeho stien je neoceniteľnou zbierkou portrétov, väčšinou autoportrétov, umelcami, medzi ktorými sú Rembrandt, Leonardo da Vinci, Raphael, Michelangelo a Velásquez.

Palazzo Pitti (Palác Pitti) a záhrady Boboli

Deň v komplexe Pitti Palace (a mohli by ste stráviť deň, keď ste si to všimli) vám dáva trochu chuť z mnohých vecí, ktoré Florence ponúka: vynikajúcu galériu, palác Medici, florentské remeslo, múzeá, históriu, kráľovské apartmány , a jedna z najdôležitejších záhrad v Taliansku. Ak deň nie je úplne to, čo ste mali na mysli, aspoň prejdite do paláca, aby ste videli Kráľovské apartmány a luxusné izby, kde nájdete obrazy Raphaela, Titiana, Rubensa, Tintoretta a iných majstrov - zbierka, ktorá takmer súperia s Uffizi - visí nie v galerijnom štýle, ale ako dekoráciu miestností určených na zábavu a show. Za palácom roztiahnite Boboli Gardens. Grand Duke Cosimo som ušetril žiadne náklady a výsledok sa stal vzorom pre kráľovské záhrady po celej Európe (vrátane Versailles). Stále nádherne upravené, záhrady lezú na terasách, ktoré odhaľujú čoraz výraznejší výhľad na mesto. Po celom svete sú fontány a sochárstvo, faux grotto vytesané do svahu, bludisko, formálne lôžka, dokonca amfiteáter v dieru lomu odišiel z kameňa na vybudovanie paláca.

Santa Maria Novella

Hoci táto dominikánska cirkev má známu priečnu fasádu vytesaného mramoru, ktorú nosia niektoré iné cirkvi vo Florencii, tu to bolo interpretované celkom iným spôsobom, sledovaním ladných zakrivených vzorov, imitovaním okien a zvýraznením radov oblúkov v dolnom príbehu. Mládež pokračuje dovnútra, s niektorými mestskými najkrajšími freskami, takými majstrami ako Masaccio, Giotto, Domenico Ghirlandaio, Lippi a Paolo Uccello, a akoby to nestačilo, celá kaplnka je lemovaná freskami Andrei di Bonaiuto, niektoré z najväčších umeleckých diel Talianska zo 14. storočia. Okrem fresiek je mramorová kazateľnica, ktorú navrhol Brunelleschi, jeho drevený krucifix, Vasariho Ruženec Madonna, a bronz od Lorenza Ghibertiho. Zastavte sa v historickej farmácii kláštora, kde predávajú bylinné balzamy a kvetinové vody.

San Miniato al Monte

Pohľad na vytesanú zelenú a bielu mramorovú fasádu San Miniato al Monte stojí za krátke stúpanie za obľúbeným pohľadom Florencie, Piazzale Michelangiolo (alebo môžete zostať v autobuse tam jazdiť). Toto bolo prvýkrát, čo sa tento dramatický efekt použil vo Florencii, kde sa čoskoro stala najobľúbenejšou výzdobou fasády. Na rozdiel od neskorších fasád, táto sa zdvihne na veľkú zlatú mozaiku. Portico efekt sa pozrie do klasickej rímskej architektúry a mozaiky sú výrazne byzantské inšpirované, oba vplyvy, ktoré sa spájajú s novým toskánskym románskym architektonickým štýlom. Vnútri je priestranná otvorená loď s mozaikovou podlahou a maľovaným dreveným stropom, ktorá končí v nádhernej renesančnej kaplnke pod glazovaným modro-bielym terakotovým stropom. Ďalšie mozaiky byzantského štýlu, mramorová kazateľnica z 12. storočia a zdobená obrazovka zboru sú všetko najdôležitejšie, ale ešte väčšia je sakristia. Jeho steny sú lemované žiarivými panelmi majstrovského diela zo 14. storočia Spinella Aretina, Život svätého Benedikta, Je to jedna z najkrajších izieb vo Florencii a rovnaká ako v každom paláci.

Národné múzeum Bargello Palace

štyri majstrovské diela Michelangelo samy osebe sú dôvodom na to, aby ste dal Bargello Palace na svojom zozname vecí, ktoré môžete robiť vo Florencii. Práce od Donatello, della Robbias, Cellini, Brunelleschi, Ghiberti, a toskánske umelcov zo 14. až 16. storočia zapĺňajú palác spolu s priestorom zo slonovinových rezbárov a zbierkou majolik. Celá miestnosť je naplnená emailmi a zlatou prácou, florentskou špecialitou počas renesancie. Tento dôraz na dekoratívne umenie a sochárstvo nastavuje Bargello na rozdiel od ostatných florentských umeleckých múzeí.

Adresa: Via del Proconsolo 4, Florencia

Mercato Centrale: Florenský potravinový trh

Ak ste sa začali obávať, že Florencia je len jedným obrovským múzeom v prírode, je na čase stretnúť sa s niektorými florentínskymi ľuďmi, ktorí sa venujú svojim každodenným rutinám. Neexistuje lepšie miesto, ako ich nájsť, ako na obrovskom trhu s potravinami, Mercato Centrale. Aby ste sa tam dostali, možno budete musieť spustiť rukavicu na uliciach stánkov predávajúcich všetko od lacných plastov po "autentické talianske remeslá", ktoré sú masovo vyrábané, väčšinou v Ázii. Ale akonáhle sa dostanete do vnútra a ponoríte do vône čerstvých bylín, kvetov a záhradných výrobkov, budete si trieť lakte s ženami nakupujúcimi ingrediencie na dnešnú večeru. Nechcem to prehliadať ako zdroj uvítacích darčekov, ktoré si môžete vziať domov, vrátane jemných toskánskych olivových olejov, olív, kandizovaného ovocia a nudného nugátu.

Kde zostať vo Florencii na prehliadku

Z najznámejšieho komplexu katedrály, baptistérie a Giotto's Campanile do múzeí a záhrad paláca Pitti, na protiľahlej strane rieky Arno, sú hlavné atrakcie mesta Florencia ľahko dostupné pešo. A prekvapivo je veľa miesta na pobyt v centro storico (historické centrum). Tu sú nejaké vysoko hodnotené hotely vo Florencii:

  • Luxusné hotely: Hotel Brunelleschi, ktorý sa nachádza v blízkosti katedrály a niektorých z najlepších nákupných ulíc, má nedávno zrekonštruované izby v historickej budove so stredovekou vežou. Vynikajúca služba, výhľad na katedrálu Duomo a bezplatné raňajky sú súčasťou jeho odvolania. V blízkosti atrakcií, ale hneď za preplnenými uličkami hlavnej turistickej oblasti, izby Four Seasons Hotel Firenze ponúkajú výhľad na Florenciu a záhrady. Hotel Porto Firenze, známy svojimi výnimočnými službami pre hostí, sa nachádza na rieke Arno s výhľadom na Ponte Vecchio, blok od galérie Uffizi.
  • Stredné hotely: Hotel Spadai sa nachádza priamo pri katedrále a pohodlne sa nachádza na stanici Santa Maria Novella a ponúka izby s balkónom.Hotel Berchielli ponúka bezplatné raňajky a výhľad na rieku Arno a Ponte Vecchio, čo by kameňom dohodil od Uffizi a nákupných uličiek. Rodinný hotel Davanzati, v historickom centre mesta Piazza della Signoria a katedrály, ponúka bezplatné raňajky a relaxačnú terasu, ale bez výťahu.
  • Lacné hotely: Pohostinný rodinný hotel Casci sa nachádza v blízkosti San Lorenzo, Medici Palazzo Riccardi a množstvo reštaurácií. V historickom dome medzi Santa Croce a námestie Piazza della Signoria, Hotel Santa Croce ponúka bezplatné raňajky, ktoré zahŕňajú cappuccino; nie je tam výťah, ale personál pomáha s batožinou. Hotel Europa, ktorý sídli v budove zo 16. storočia, má priestranné izby, z ktorých niektoré majú výhľad na katedrálu, a nachádza sa v blízkosti San Lorenzo a Palazzo Riccardi.

Tipy a zájazdy: Ako čo najlepšie využiť Vašu návštevu Florencie

  • Ako sa dostať okolo: Môžete ušetriť čas aj energiu s Florencia City Hop-on Hop-off Tour, ktorá zastaví na 18 z vrcholových atrakcií v meste, vrátane must-pozri pohľad z vysoko nad mestom na Piazzale Michelangiolo. Môžete si vybrať 1-, 2- alebo 3-denný preukaz pre neobmedzené jazdy a 360-stupňový výhľad z autobusu pod holým nebom.
  • Toskánsky výlet: Vrcholné kopce sa kúpali v zlatom svetle a kuriózne dediny obklopujúce mesto Florencia a Toskánsko v jednodňovom vyhliadkovom okruhu je skvelým spôsobom, ako vidieť najdôležitejšie miesta. Skúsený sprievodca sa dostanete do luxusného klimatizovaného autobusu do Siena, San Gimignano a Pisa. Prehliadka zahŕňa trojchodový obed, vstupné do Siénskej katedrály a podrobnú mapu všetkých destinácií.
  • Cinque Terre výlety: Ak chcete pridať ďalšie slávne talianske atrakcie do vašej trasy, Cinque Terre Semi-Private Day Trip z Florencie je vynikajúcou voľbou. Pozrite sa na farebné, skalnaté dediny tejto úžasnej pobrežia pobrežia a plavby cez vodu medzi Manarola a Vernazza. Táto celodenná prehliadka vám umožní preskúmať dediny a zahŕňa vstupné na pobrežnú turistickú cestu, spiatočnú dopravu v klimatizovanom miniváne, jazdu loďou a občerstvenie. Pre zabezpečenie personalizovaného servisu je prehliadka len pre malé skupiny s maximálne ôsmimi osobami. Pre nezabudnuteľné výhľady a jednu z najlepších skúseností v Taliansku vydajte sa na 5,5 kilometrový úsek slávnej pešej chôdze Cinque Terre medzi mestami na výletné dni Cinque Terre z Florencie. Prehliadka so sprievodcom zahŕňa 40-minútovú jazdu loďou po riviére, jazdu vlakom medzi mestami, čas na plávanie a dopravu z Florencie na klimatizovaný autobus.

Viac musí vidieť miesta na návštevu v blízkosti Florencie

V srdci Toskánska je Florencia obklopená niektorými z najlepších miest na návštevu v Taliansku. Niektoré z nich, napríklad Prato a Pistoia, sú ľahké jednodňové výlety z Florencie a nie je ďaleko od nich krásne mesto Lucca. Slávna veža v Pise, je jednou z najvyhľadávanejších turistických atrakcií v Taliansku. Južne od mesta Pisa je staré prístavné mesto Livorno a na severe sú niektoré z najlepších talianskych pláží okolo mesta Viareggio. Pokračujte pozdĺž pobrežia a vyskúšajte Cinque Terre, medzi najdôležitejšie veci v Taliansku. Krásne stredoveké mesto Siena leží južne od Florencie a na ceste tu môžete odbočiť do kopcovitých miest San Gimignano a Volterra. Severne od Florencie je talianske hlavné mesto potravín v Bologni vzdialené viac ako pol hodiny vlakom.